backspace
HaberinBurada © 2019 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Bilirkişiden Sezen Aksu kararı: 150 bin yerine 30 bin TL ödenecek

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, “Gülümse“ adlı eserini izinsiz kullanan kek reklamının firmasına açtığı davada haklı bulundu. Bilirkişi, Aksu'ya ödenecek maddi tazminatı 30 bin lira olarak belirledi.

Bilirkişiden Sezen Aksu kararı: 150 bin yerine 30 bin TL ödenecek
11 Haziran 2018 Pazartesi, 08:23

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, “Gülümse“ adlı eserinin bir kek reklamında izinsiz kullanılması üzerine tazminat davası açtı. Firma sanatçıyla özdeşleşen şarkının sözlerini kek reklamında ve tanıtım amaçlı sosyal medyada kullandı.

“GÜLÜMSE BULUTLAR GİTSİN SEZEN AKSU“

Yapılan incelemede bisküvi firmasının sosyal medya hesaplarında, “Gülümse hadi gülümse bulutlar gitsin Sezen Aksu“ ibaresi yer alan bir resim ve sezenaksu hashtag'i ile paylaşımlar yaptığı belirlendi.

150 BİN TL TAZMİNAT TALEP ETTİ

Avukatı aracılığıyla dava açan Sezen Aksu, 100 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi olmak üzere toplam 150 bin lira tazminat talep etti.

BİLİRKİŞİ SEZEN AKSU'YU HAKLI BULDU

Mahkemenin atadığı bilirkişi, bisküvi firmasının Sezen Aksu'dan izin almaksızın kek reklamı ve tanıtımlarında ismi kullanılarak onun şöhret ve popülaritesinden faydalandığını belirtti.

Sanatçının kişilik haklarına tecavüz edildiği görüşüne yer veren bilirkişi, “Davalının haksız eylemleri nedeniyle davacının isteyeceği manevi tazminat miktarını mahkemenin takdirine bırakıyoruz. Maddi tazminat olarak davacının yoksun kaldığı kazancın 30 bin lira olabileceği kanaatine varılmıştır“ dedi.Mahkeme taraflara bilirkişi raporuna karşı cevap haklarını kullanmaları için süre vererek duruşmayı erteledi.