backspace
HaberinBurada © 2019 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

İki lider nükleer santrali için anlaştı: Hızlandıralım

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi'nin görüşmesinde 3. nükleer santral projesinin hızlandırılması kararı alındı. 2018 TürkÇin yılı ilan edilirken, Çinli turist sayısının artırılması hedefleniyor

İki lider nükleer santrali için anlaştı: Hızlandıralım
14 Mayıs 2017 Pazar, 09:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, son iki yıl içerisinde dördüncü kez görüştü. Bugün yapılacak 'Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu' öncesinde bir araya gelen iki liderin ağırlıklı gündemi ekonomi oldu. Erdoğan ve Şi, nükleer santral, turizm, ticaret, liman işletmeciliği ve gemi yapımı gibi konuları ele aldı. Görüşmede Çin ile birlikte yapılması konusunda prensipte anlaşılan üçüncü nükleer santral projesinin gündeme geldiği öğrenildi. İki lider, bu projeyle ilgili sürecin hızlandırılması konusunda mutabık kaldı. Türkiye, Çin ile nükleer enerji santralleri ve araştırma reaktörlerinin saha etüd çalışmaları, tasarımı, inşası, işletmeye alınması, işletilmesi, bakımı, test edilmesi gibi alanlarda taraflar arasında işbirliğine gidebileceğine dair anlaşmayı 2016'da yürürlüğe sokmuştu.