backspace
HaberinBurada © 2019 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Kanser Köy’den yükselen çığlık: Biz ölüyoruz

Aydın-Söke'nin Kisir Mahallesi, art arda yaşanan kanser vakaalarının ardından artık 'kanser köy' olarak anılıyor. Bölge halkı artık patlama noktasında ve yetkililere sesleniyor: Biz ölüyoruz.

Kanser Köy’den yükselen çığlık: Biz ölüyoruz
14 Mayıs 2017 Pazar, 10:42
Aydın-Söke'nin Kisir Mahallesi, Anadolu'nun akla cenneti getiren köşelerinden biri olmasına rağmen ne yemyeşil doğasıyla ne de canayakın insanlarıyla anılıyor. Buranın adı artık haberlere de konu olduğu haliyle 'Kanser köy'. Uzmanlar; 1958'de açılan ve rehabilite edilmeden öylece bırakılan uranyum madeninin bölgede çok yüksek oranda görülen kanser vakalarıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor. “Nasılsa bana uzak bir köy“ mü diyorsunuz? O kadar emin olmayın. Maden sahasının hemen yanındaki arazide organik sertifikalı üretim yapılıyor. Yine aynı alanın bitişiğinde devasa bir mandıra faaliyete geçmek üzere. Buralardan çıkan ürünlerin sizin sofranıza da gelmeyeceğinden ne kadar emin olabilirsiniz?