backspace
HaberinBurada © 2019 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişki robotları insanları öldürebilir

Uzmanların yaptığı son uyarılara göre cinsel ilişki robotlarını hacklemek, bilgisayarları ele geçirmekten çok daha kolay. Bu durum çok ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Uzmanlar uyardı! Cinsel ilişki robotları insanları öldürebilir
04 Ocak 2018 Perşembe, 12:31

Yapay zeka araştırmacıları internet bağlantılı robotların yarattığı güvenlik riskleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Son uyarı, İngiliz basınına konuşan bir siber güvenlik uzmanından geldi.

ROBOTU ELE GEÇİREBİLİRLER

Deakin Üniversitesi'nden Nicholas Patterson, Star Online'a yaptığı değerlendirmede bilgisayar korsanlarının bir robot ya da robotik cihazı ele geçirerek bağlantıları, kol ve bacakları, bazı durumlarda cihaza eklenmiş olan kesici aletleri kontrol edebileceklerini belirtti.

BİLGİSAYARI ELE GEÇİRMEKTEN DAHA KOLAY

Patterson, seks oyuncakları da dahil günümüz robotlarını hacklemenin bir bilgisayarı ele geçirmekten çok daha kolay olduğunu söyleyerek tehlikeye dikkat çekti. Bu tür robotların ağır ve güçlü olduklarını belirten Patterson, “Korsan hacklediği robot üzerinde tam kontrole sahip olur ve istediği talimatı verebilir. Fiziksel eylemleri gerçekleştirmek, zarar vermek için kesinlikle kullanılabilirler“ dedi.

VİBRATÖRÜN KONTROLÜNÜ ELE GEÇİRDİLER

Araştırmacılar bilgisayar korsanları tarafından uzaktan kontrol edilebilecek Bluetooth özellikli cinsel ilişki oyuncaklarında güvenlik açıkları keşfetmişlerdi. Örneğin hackerlar geçen yıl bir vibratörün kontrolünü ele geçirerek titreşim komutları gönderebildiler.

Kaynak: Sputnik